logo

•• Potravinová vertikála •• 

Krava nemá fialovú farbu a potraviny nerastú v obchode. Aj takéto mylné predstavy majú niektoré naše deti. Rodičia, starí rodičia, škola a aj poľnohospodári s potravinármi ich však ľahko môžu naučiť, kto stojí za výrobou zdravých potravín.

Veda, výskum, šľachtenie – chceme nové odrody, nové semiačka? Potrebujeme plodiny, ktoré lepšie zvládnu obdobia sucha a horúčav? Už aj slovenskí výskumníci či šľachtitelia vedia dať na to odpoveď. Na Slovensku vyšľachtené odrody lepšie zvládajú následky globálneho otepľovania v našich končinách, ako keby sme mali u nás pestovať plodiny vyšľachtené napríklad v Grécku či Taliansku.

Príprava pôdy – Každý správny poľnohospodár vie, že bez úrodnej pôdy sa veľa zázrakov nedá očakávať. Ako sa totiž o pôdu stará počas roka, takú bohatú úrodu môže dostať na jeseň (samozrejme, pokiaľ neberieme do úvahy vplyvy počasia, ktoré sú v tomto období kolísavé a nepredvídateľné.

O pôdu sa treba správne starať, používať správne osevné postupy, striedanie plodín, atď... Bez hnojenia, teda dodávania živín do zeme, nám pôda neskôr neposkytne „plné taniere potravín.“ Okrem hnojenia musia poľnohospodári sledovať aj to, či na poliach nie sú premnožení škodcovia, ktorí by mohli zničiť časť sľubne vyzerajúcej úrody.

Prvovýroba – zasiať plodinu do zeme, zasadiť zeleninovú priesadu do skleníka, pestovať ovocné stromy a na jeseň z nich zbierať jablká, broskyne či orechy, chovať hospodárske zvieratá – to všetko je prvovýroba. Cieľom slovenských poľnohospodárov je mať viac slovenskej zeleniny a ovocia v našich obchodoch a viac hospodárskych zvierat v maštaliach či na lúkach a pasienkoch.

Spracovatelia – Čo prvovýroba vychová a vypestuje, to spracovatelia spracujú na širokú škálu rôznych potravín. Z mlieka od dojnice tak vznikne napríklad puding či kyslá smotana, slnečnica sa premení na zlatistý olej alebo dodá správnu chuť a výživu v čerstvom chlebíku. Broskyne z našich sadov si neskôr natrieme už ako oranžový lekvár na chlieb na raňajky alebo nám sladká šťava z nich bude stekať po brade.

Doprava – Bez dopravy by sa potraviny nemali ako dostať do obchodov. Ideálne by bolo, keby kamióny brázdili po cestách na čo najkratšiu vzdialenosť. To však v dnešných časoch, keď globalizácia hýbe svetom, je prakticky nereálne. Želaním našich poľnohospodárov a potravinárov je, aby sme sa v čo najväčšej miere vyhli dovozovým výrobkov a do obchodov dostávali najmä lokálne, regionálne výrobky.

Obchod – Už teraz viete, že potraviny nerastú v obchodoch. V nich sa predávajú nám všetkým, teda spotrebiteľom. A keďže obal predáva, tak sa naši výrobcovia snažia chutné domáce potraviny odieť do pútavého a moderného šatu.


 

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...